A tatai Öreg-tó madártani értékét, a XX. század második felének természetpusztításai már nem a költőfajok adják, bár a tavat szegélyező erdőben és kisebb nádasokban jelenleg is mintegy 80 madárfaj fészkel.

A tónak a madárvonulásban betöltött szerepe kiemelkedő, így az Öreg-tó elsősorban vadlúd pihenőhelyként vált európai hírűvé.

1989 óta ramsari terület, vagyis nemzetközi egyezmény hatálya alá tartozó madárpihenőhely. Legnagyobb létszámban a vetési lúd, a nagy lilik és az egyetlen hazánkban is költő vadlúd, a nyári lúd figyelhető meg. Novemberben, decemberben akár több tízezer vadlúd is éjszakázhat a tavon.

Az első vadlúdcsapatok októberben érkeznek Tata környékére. Azután az első fagyok beálltával, novemberben számuk hirtelen emelkedésnek indul. November végéig, december elejéig a számuk 20-25 ezerre is megnőhet.

Ebben az időszakban a tavon napközben szinte alig látunk belőlük, mivel napkelte után nem sokkal kisebb-nagyobb csapatokban elindulnak a táplálkozóhelyeik felé. Ezeken a mezőgazdasági területeken a búza zsenge hajtásait csipegetik.

Táplálkozóterületeikről a vadlibák estefelé – szintén csapatokban – elkezdenek a tóra visszatérni. Ez a folyamat akár késő éjszakáig is eltarthat.

Az első vastagabb hótakaró leesésével a vadludak délebbre indulnak, hisz a hó alól nehezen tudnak táplálkozni. Egészen enyhe és hómentes teleken azonban előfordulhat, hogy tavasszal innen indulnak vissza költőterületeik: Skandinávia és Észak-Oroszország tundraterületei felé.

A vadludakon kívül sok más vízimadárfaj is megfigyelhető a tavon, amelyek az őszi lehalászás után jelentős mértékben leeresztett tóból táplálkoznak. Ezen fajokból a vöcsökfajok, szárcsa, szürke gém, nagy kócsag, récefajok, kárókatona, sirályfajok, valamint a réti sas és vándorsólyom emelhető ki.


Környezeti nevelés

A cél olyan ökológiai szemléletmód kialakítása, ami biztosítja, hogy a gyerekek ne veszítsék el a kapcsolatukat a földdel, az évszakok változásával, a természet ritmusával, az élővilág szépségével, titokzatosságával.

Magyarországi Élőfalvak

„Ismerjük meg a természetet és a természetünket, hogy képesek legyünk örülni egy olyan világnak ami a harmónia és helyes arányok szerint működik, és mert nincs jó élet a hamisságban.”

 

Szelíd energia

A tanösvény a Nomád Tábor területén fölállított 10 állomásból és az állomásokon működő szelíd energia berendezésekből áll.

Fenntarthatóság

A szerves- gazdálkodási programunkkal partnere szeretnénk lenni mindazoknak, akik érintettek és érdekeltek a fönntarthatósági programokban.