A Radvány-sziget a Duna Neszmély-Süttő közötti szakaszán helyezkedik el. A sziget 1,3 km hosszú és átlagos szélessége 300 m.

Ezt a Duna formálta változatos tájat szigetek és holtágak mozaikja jellemzi, így a Radvány-sziget menti holtágban egy olyan tocsogós, fövenyes terület jött létre, amelynek sekély vize könnyen felmelegszik, ugyanakkor a víz tápanyag-gazdagságát megalapozó oxigéndússágát az Öreg-Dunából érkező áramlatok biztosítják.

A Duna ezen szakasza – a szigeteknek, félszigeteknek, zátonyoknak, valamint holtágaknak köszönhetően – sokféle élőhelyet biztosít a hazánkon átvonuló és a nálunk költő, illetve telelő madárvilág életében.

A már megismert tocsogó-föveny mozaik és a könnyen felmelegedő, oxigéndús vízfelület rendkívül gazdag élelemforrást biztosít a halakkal, kagylókkal, csigákkal és az egyéb apró – planktonikus, bentonikus és nektonikus – élőlényekkel táplálkozó madarak számára.

Ezen felül a neszmély-süttői szigetvilág nemcsak kiváló táplálékszerző, de változatos arculata révén ideális fészkelőhelyet is biztosít a madarak számára.

A terület madárgazdagságához az is hozzájárul, hogy a dunai zöldfolyósó mentén helyezkedik el.

A fenti hatások együttesen járultak hozzá ahhoz, hogy a Radvány-sziget környezetében lenyűgözően gazdag, egyedi madárvilág alakuljon ki. Az eddig megfigyelt madárfajok közül megemlíthető a sarki búvár, kis vöcsök, kárókatona, kis kócsag, szürke gém, énekes hattyú, kerceréce, barna kánya, réti sas, csigaforgató, kis lile, billegető cankó, dankasirály, sárgalábú sirály, jégmadár, holló és barázdabillegető.


Környezeti nevelés

A cél olyan ökológiai szemléletmód kialakítása, ami biztosítja, hogy a gyerekek ne veszítsék el a kapcsolatukat a földdel, az évszakok változásával, a természet ritmusával, az élővilág szépségével, titokzatosságával.

Magyarországi Élőfalvak

„Ismerjük meg a természetet és a természetünket, hogy képesek legyünk örülni egy olyan világnak ami a harmónia és helyes arányok szerint működik, és mert nincs jó élet a hamisságban.”

 

Szelíd energia

A tanösvény a Nomád Tábor területén fölállított 10 állomásból és az állomásokon működő szelíd energia berendezésekből áll.

Fenntarthatóság

A szerves- gazdálkodási programunkkal partnere szeretnénk lenni mindazoknak, akik érintettek és érdekeltek a fönntarthatósági programokban.