„Ha szakrálisan nem vagyunk organikusak, praktikusan nem megy”

Templomáldás az Ökofaluban

https://www.youtube.com/watch?v=IrWYujzFGqc

Tata-Agostyán. Megható és szívet – lelket emelő esemény történt az Agostyáni Ökofaluban pénteken, május 12-dikén. Ünnepélyesen megáldották a Szent Ferencről elnevezett Árpád-kori körtemplom másolatot, amelyet már több mint húsz éve építenek a Teremtő nagyobb dicsőségére. A szertartást Majnek Antal OFM nyugalmazott munkácsi püspök celebrálta tarjáni, esztergomi és kárpátaljai paptársaival. Külön értéke volt a szakrális találkozónak, hogy az ország szinte minden tájáról érkeztek részvevők, köztük gyalogos zarándokok is. A szentmise utáni szeretet vendégséget a Természetes Életmód Alapítvány szervezte, helyi önellátó gazdaságából származó kínálattal. A Mária Út Egyesület támogatása ragyogó példája volt a szolgáló és nem hivalkodó szeretetnek. Segítő háttér munkájuk csak a szentelés napján vált világossá, még a házigazdák számára is.

A jó szándékú szervezés ellenére sajnos több kedves támogató csak az esti Tatai Híradóból értesült az eseményről.

Főtisztelendő Püspök atya szentbeszédében a természeti - társadalmi és lelki béke semmivel sem helyettesíthető fontosságáról beszélt. Ennek alapfeltétele az eddigi gondolkodásmódunk megváltoztatása, önmagunk és a világ megmenthetősége és élhetővé tétele érdekében, Assisi Szent Ferenc életszentségi példamutatását követve.

A szentmise keretében megáldásra került – egy személyben -  az építők csapatának vezetője, professzor dr Nemcsics Ákos építész, műegyetemi tanár és az ő írásos munkái a templomépítésről.

A szertartás utáni beszélgetések során Antal atya meglepődve hallgatta a körtemplom építésének teljes történetét, többször visszakanyarodva az izgalmas részletekhez.

 

1993 már viszonylag régen volt, amikor dr Petényi Sándor vezető régész, a tatai Kuny Domokos Múzeum munkatársa megtalálta az eredeti XIII. századi rotunda romjait. Ezt követte a régészeti feltárás, majd a részlet gazdag leletanyag ismeretében dr Finta József építész segítségével és ajánlásával megindult a tervezgetés, szervezés. Virágh János tatai kapucinus atya, tartományfőnök, a kezdetektől szorgalmazta az építést mondván, hogy egy teremtésvédelemben élenjáró ökofalunak - aminek a közelében találták meg a régi mintákat - legyen egy monasztikus egyszerűségű temploma is, lehetőleg Assisi Szent Ferencről elnevezve. És lett!

Köszönhető mindez dr Nemcsics Ákos építésben segítő tanítványainak, akik önkéntes munkában végezték a feladatukat és kőművesüknek Moravcsik Tibornak. Az utolsó három évben régi helyi építőmesterek: Schmidtmayer Henrik és Tisch László segítségével fejeződött be a kupola és a térdfal kialakítása, valamint a grandiózus vakoló munka! Majd ezt követték az ácsok: Tuboly János, zseniális fiatal szakember, társaival, Nagy András nevű mesterük irányításával. Jelenleg dr Bóna István, a Képzőművészeti Egyetem tanára tanítványaival munkálkodik a régi szekkók felfestésében. A befejező munkákban részt vesz még Sára János etnográfus, polihisztor is. Az építéshez még két dologra volt szükség, az Úr segítségére és kőre.

A követ pedig Budai Attila, tardosi kőbánya tulajdonos biztosította.

A munkamegosztásban a kezdettől részt vesz az építtető Természetes Életmód Alapítvány. Neki „csak” az infrasrtuktúrális háttér és minden egyéb feltétel biztosítása a feladata.

A teljes történet megismerése után Főtisztelendő Püspök atya a többi résztvevőre is kérte az Isten áldását, akárcsak a körtemplomtól induló, 2016-ban kihirdetett Ökológiai Megtérés Engesztelő Útjára is.

a teplom es a Mariautasok

Puspok atya1

Puspok atya ostya bor

Puspok temlomba indul

 


Környezeti nevelés

A cél olyan ökológiai szemléletmód kialakítása, ami biztosítja, hogy a gyerekek ne veszítsék el a kapcsolatukat a földdel, az évszakok változásával, a természet ritmusával, az élővilág szépségével, titokzatosságával.

Magyarországi Élőfalvak

„Ismerjük meg a természetet és a természetünket, hogy képesek legyünk örülni egy olyan világnak ami a harmónia és helyes arányok szerint működik, és mert nincs jó élet a hamisságban.”

 

Szelíd energia

A tanösvény a Nomád Tábor területén fölállított 10 állomásból és az állomásokon működő szelíd energia berendezésekből áll.

Fenntarthatóság

A szerves- gazdálkodási programunkkal partnere szeretnénk lenni mindazoknak, akik érintettek és érdekeltek a fönntarthatósági programokban.