A 2011-es év madara, a széncinege (Parus major) a verébalakúak (Passeriformes) rendjébe, illetve a cinegefélék (Paridae) családjába tartozó apró termetű, közismert madárfaj.

Nem csökken az állománya; alkalmazkodóképes, így a nagyvárosok belső kerületeiben is megél; mesterséges odúkkal jól telepíthető; az Agrár-környezetgazdálkodási program is érinti a védelmét; a téli etető összes eleségtípusát fogyasztja.

Akkor miért éppen ez a madár a 2011-es év madara? Az MME szerint azért, mert szükségünk van egy olyan pozitív példára, ami igazolja, hogy mindannyian tehetünk korunk egyik legnagyobb kihívása, az élőhelyrombolás és a fajok eltűnése ellen.

Az év madarának csőre körüli tollazat, a feje teteje és a torokfoltja fekete színű. Az arcfoltját egy-egy fehér veszi körbe. A torok feketéje a sárga has közepén egészen a farokig folytatódik, amely a hímeknél a lábak között kiszélesedik. A hátuk zöldes színű, a szárnyuk és a farktolluk sötétebb. A szárnyaikon fehér sáv fut végig. A széncinege mindenevő életmódot folytat: főleg rovarokkal, magvakkal táplálkozik. Tavasszal a tojó szűk nyílású odú után kutat, ahol puha, kényelmes fészket hoz létre gyökerekből, fűszálakból és mohából, amit szőrszálakból készített bélés tesz teljessé. Fészkét énekelve védi a betolakodókkal szemben. Általában 8-14 tojást rak. Évente általában kétszer költ, tavasszal és nyáron. A 6-13 fióka kb. két hét költést követően kel ki, amelyben a tojón kívül a hím is részt vesz. A fiókák fészeklakók. Az utódokat a pár mindkét tagja eteti, elsősorban hernyókkal. A kis cinegék 20-22 nap után repülnek ki a fészekből.

A széncinegék nem veszélyeztetettek, állományuk stabil. Ennek ellenére az élőhelyek egyre nagyobb mértékű csökkenése, a többi fajjal egyetemben őket is veszélyeztetik. Azonban mindezt mi magunk is orvosolhatjuk egyéni szintünkön: mégpedig ehhez nem is kell más, csak egy kis odafigyelés és törődés. Apró lépésekkel kertünket csivitelő, madárbarát paradicsommá varázsolhatjuk.

Forrás: Diverziti Egyesület - Az év madara 2011

Környezeti nevelés

A cél olyan ökológiai szemléletmód kialakítása, ami biztosítja, hogy a gyerekek ne veszítsék el a kapcsolatukat a földdel, az évszakok változásával, a természet ritmusával, az élővilág szépségével, titokzatosságával.

Magyarországi Élőfalvak

„Ismerjük meg a természetet és a természetünket, hogy képesek legyünk örülni egy olyan világnak ami a harmónia és helyes arányok szerint működik, és mert nincs jó élet a hamisságban.”

 

Szelíd energia

A tanösvény a Nomád Tábor területén fölállított 10 állomásból és az állomásokon működő szelíd energia berendezésekből áll.

Fenntarthatóság

A szerves- gazdálkodási programunkkal partnere szeretnénk lenni mindazoknak, akik érintettek és érdekeltek a fönntarthatósági programokban.