Meghívó

Környezeti nevelés a Gerecse Natúrparkban

A Gerecse Natúrpark óvodai és iskolai hálózatának kialakítása, környezeti tudatformálás az FFC céljainak megvalósítása érdekében

 

Helyszín: Agostyán, Ágoston-liget Természetvédelmi és Humánökológiai Oktató Központ (ÖKOFALU) www.teaagostyan.hu

Időpont: 2019.november 23 szombat

 

„2030 Agenda „VILÁGUNK ÁTALAKÍTÁSA”

A fenntartható fejlődés 2030-ig megvalósítandó programjaFenntartható Fejlesztési Célrendszert 2014 júliusában, a teljes programot 2015 szeptemberében fogadta el az Egyesült Nemzetek illetékes testülete. A program célrendszerének kidolgozásában Magyarország állandó ENSZ képviselőjének, Kőrösi Csaba nagykövetnek társelnöki szerepe volt. Hazánk a határozatot támogatta, a program végrehajtását – az ENSZ többi tagállamával együtt – felvállalta. A program 15 éves futamideje 2016. január elsején elkezdődött!

 

Tervezett program

2019. november 23. szombat

10.00 – 10.30  Köszöntés a hely szellemében, meglepetéssel… Labanc Györgyi kuratóriumi elnök, a rendezvény háziasszonya

10.30 - 11.00    A „hetedik csoda” a Gerecse Natúr-park megalakulása, természeti értékei, tudatformálás, a  biológiai sokféleség megőrzése érdekében.

Előadó: Musicz László a Gerecse Natúrpark munkaszervezet szakmai igazgatója 

11-00-11.15 Tea, kávé szünet

11.15 - 12.30  Kiszámoltad már az ökológiai lábnyomod? Fenntartható a világ? Mit tehetek én?  Dr. Victor András nyugalmazott egyetemi tanár / Magyar Környezeti Egyesület

12.30 - 13.00 Szendvicsebéd

13.00 -14.00  Séta az Ökofaluban az ökológiai megtérés engesztelő útján. „Legjobb befektetés az életmódváltás”.  Az Ökofalu Natura2000 terület, (2006) a Gerecse Natúrpark, (2013) a KEM Nemzeti Értéktár (2015) A sétát vezeti: Czumpf Attila humánökológus, agrármérnök

14.00 - 15.00  Azok a „csodálatos bogarak” amik különlegessé teszik világunkat, itt a Gerecse Natúrparkban is. Környezeti nevelés másképpen… Sasvári Zoltán biológus, a „Bogárháton” foglalkozások kitalálója.

15-00-15.15 Tea, kávé szünet

15.15- 16.30 A Zöld óvodák és Ökoiskolák kertjeinek lehetőségei a Kárpát-medencei gyümölcsfák megismerése, elültetése, megőrzése érdekében, a klíma változás idején.

Az alkalmazkodó gyümölcseszet 10 tablóból álló vándor kiállítását és a társasjátékát bemutatja: Lázár Péter drámapedagógus, előadó művész.  

16.30- 17.30 Nevelési, tudatformálási lehetőségek a Gerecse Natúrparkban és a Natura2000 területeken.  A kooperatív módszerű témafeldolgozások lehetőségei FFC szellemében.

Labanc Györgyi környezeti nevelő, az, NATURÁZZUNK! Natura2000 c. kézikönyv társszerzője

17. 30 Műhelymunka zárása

 

„Vagy találunk ott egy utat, vagy építünk egyet” Hannibál

 

A műhelymunkát az Agrárminisztérium támogatja.  Projektazonosító: PTKF/611/2019.

Támogatóink még:

 

 

 

Mottó: „Amilyen a ma nevelése, olyan a jövő társadalma. Akkor születik szépség a környezeti kultúrában, ha előbb megszületik a magatartásban és az etikus jellemben. Ehhez természetesen szükség van a szuggesztív pedagógusra, aki hitelesen és élményszerűen tudja átadni a tudást, amely révén kialakul a környezeti gondolkodás és nyelvezet."

Bernát Alex fotóművész

Tájékoztató

 

A műhelymunkán való részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Jelentkezéshez kérjük, töltse ki az adatlapot.  A jelentkezési határidő: 2019. november 21 csütörtök.

Érdeklődni és jelentkezni lehet még: a + 36-30-419-5080 telefonszámon.

Kérjük, mielőbb jelentkezzen, mert túljelentkezés esetén a regisztrációt hamarabb lezárjuk.

A műhelymunka szakmai hátterét biztosító kiadványok letölthetők az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet (OFI) honlapjáról:

Naturázzunk! Natura 2000 kézikönyv zöld óvodapedagógusoknak

Naturázzunk! Natura 2000 kézikönyv ökoiskoláknak

A helyszínen, a környezeti neveléshez kapcsolódó szakkönyvek megvásárolhatók.

 

Az ÖKOFALU MEGKÖZELÍTHETŐ:

Vonattal: a Budapest-Hegyeshalom vonalon, Tatáig, Tatától a helyközi, Tardosi autóbusszal Agostyán után, a tábori buszmegállóig.

Autóval: Budapestről az M1-en vagy az 1-es főúton Tatáig, (a körforgalomnál a Komáromi tábla irányába) majd Agostyánon át a Tardosi úton az ÖKOFALU tábláig, a természetvédelmi sorompón át, a kőszórt parkolóig.

Kérésre, korlátozott létszámban, autót küldünk a Tóváros kert vasútállomásra.

 

Jelentkezési lap

 Meghívó

Környezeti nevelés

A cél olyan ökológiai szemléletmód kialakítása, ami biztosítja, hogy a gyerekek ne veszítsék el a kapcsolatukat a földdel, az évszakok változásával, a természet ritmusával, az élővilág szépségével, titokzatosságával.

Magyarországi Élőfalvak

„Ismerjük meg a természetet és a természetünket, hogy képesek legyünk örülni egy olyan világnak ami a harmónia és helyes arányok szerint működik, és mert nincs jó élet a hamisságban.”

 

Szelíd energia

A tanösvény a Nomád Tábor területén fölállított 10 állomásból és az állomásokon működő szelíd energia berendezésekből áll.

Fenntarthatóság

A szerves- gazdálkodási programunkkal partnere szeretnénk lenni mindazoknak, akik érintettek és érdekeltek a fönntarthatósági programokban.