Huszonkilenc önkormányzat és húsz civil szervezet együttműködésével jött létre a Gerecse Natúrpark, melynek alapító okiratát ünnepélyes keretek között írták alá. Az aláírási ceremónia a natúrpark közepén fekvő Péliföldszentkereszten zajlott 2013. január 9-én a Don Bosco Szalézi Társaság rendházában.

A Gerecse Natúrpark létesítésének alapvető célja, hogy a Gerecse-hegység és az ahhoz csatlakozó peremterületek (Duna-völgy, Által-ér völgye, kisalföldi löszvidék, Keleti-Gerecse) vonatkozásában elősegítse a fenntartható és értékőrző tájhasználati formákat, egységes arculatot és marketing támogatást teremtsen a tájra jellemző helyi termékekhez és szolgáltatásokhoz, valamint a környezeti nevelés, oktatás eszközeivel is hozzájáruljon a természeti és kulturális értékek, hagyományok megőrzéséhez. A Gerecse Natúrpark is segíteni hivatott a zöldturizmus különböző formáit és a hazai natúrpark mozgalom ügyét is.

A Gerecse Natúrpark alapító partnerei:

Önkormányzatok:

Annavölgy, Baj, Bajna, Bajót, Csolnok, Dág, Dunaalmás, Epöl, Héreg, Kocs, Komárom-Esztergom Megye, Lábatlan, Naszály, Neszmély, Nyergesújfalu, Sárisáp, Süttő, Szomód, Szomor, Tardos, Tarján, Tát, Tata, Tatabánya, Tokod, Tokodaltáró, Úny,  Vértesszőlős, Vértestolna

Gazdasági és civil szervezetek:

Által-ér Szövetség, Don Bosco Szalézi Társasága, Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság, Duna-Pilis-Gerecse Vidékfejlesztési Egyesület, Esztergom és Nyergesújfalu Többcélú Kistérségi Társulás, Komárom-Esztergom Megyei Sportszövetségek Szövetsége, Komárom-Esztergom Megyei Természetbarát Szövetség, MTESZ Komárom-Esztergom Megyei Szervezete, Száz Völgy Természetvédelmi Egyesület, Tatai Kistérségi Többcélú Társulás, Tata és Környéke Turisztikai Egyesület, Tatabányai Többcélú Kistérségi Társulás, Természetes Életmód Alapítvány,  Vértes-Gerecse Vidékfejlesztési Közösség, Zöld Sziget Kör Természetvizsgáló Közhasznú Egyesület,  Vértesi Erdő Zrt.

TEA füzet

Környezeti nevelés

A cél olyan ökológiai szemléletmód kialakítása, ami biztosítja, hogy a gyerekek ne veszítsék el a kapcsolatukat a földdel, az évszakok változásával, a természet ritmusával, az élővilág szépségével, titokzatosságával.

Magyarországi Élőfalvak

„Ismerjük meg a természetet és a természetünket, hogy képesek legyünk örülni egy olyan világnak ami a harmónia és helyes arányok szerint működik, és mert nincs jó élet a hamisságban.”

 

Szelíd energia

A tanösvény a Nomád Tábor területén fölállított 10 állomásból és az állomásokon működő szelíd energia berendezésekből áll.

Fenntarthatóság

A szerves- gazdálkodási programunkkal partnere szeretnénk lenni mindazoknak, akik érintettek és érdekeltek a fönntarthatósági programokban.