A Duna- Ipoly Nemzeti Park  Garantált túrája

Mikulás napján mikor sétált egyedül, vagy családjával a csillagos ég alatt? Most itt egy jó alkalom! Szeretettel várjuk, 2019. december 6-dikán pénteken, 18.00 órakor csillagnéző túrán az Agostyáni Ökofaluban, a Gerecsei Tájvédelmi körzet tőszomszédságában!

 

 

 

 

 

 

Előzetes bejelentkezés szükséges!

Helyszín: Agostyán, Túra hossza, időtartama: 1-2 km, kb.:3 óra

Találkozó:18:00, Agostyán, az Ökofalu parkolója (GPS: 47.663392, 18.400889)

Részvételi díj: 2200 Ft/fő, kedvezményes: 1200 Ft/fő

Kapcsolattartó: Czumpf Attila / DINPI

Telefon: +36 30 663 4651 (munkaidőben)

Programunkat, az Ökofalu bemutatásával kezdjük, amelynek során többet megtudhatnak az Ökofalut működtető Természetes Életmód Alapítvány életéről, a természetgazdálkodási majorról, a környezetbarát alternatív megoldásokról, a klímaváltozás idején!

A Gerecse sötétjében olyan csillagokat, halvány égitesteket is láthatunk, amiket a fényszennyezés miatt a lakott területeken nem.

Látogatóink az este folyamán távcsővel figyelhetik meg a szabad szemmel nem látható jelenségeket, csillagász szakemberek segítségével pedig számtalan érdekességet tudhatnak meg az éjszakai égboltról.

Az őszi égbolt galaxisai között válogathatunk a távcsővel. Bár halványak, mégis a Világegyetem legnagyobb csillagcsoportosulásai. Akár több százmilliárd csillagból is állhat egy ilyen csillagváros. Egy ilyenben lakunk mi is a Földön. A keleti égen a Tejutunk egyik híres nyílt csillaghalmaza hozza a fagyot és jelzi a tél közeledtét: a Fiastyúk.

Az előrejelzés szerint a Mikulás jó kedvében lesz, és ha nem is teljesen derült, de nézelődésre alkalmas égboltot hoz.

A naplemente után elsőként ragyog fel a nyugati égen a "közeli" Vénusz bolygó, látható lesz még a Szaturnusz és az első negyed utáni Hold. A távoli csillagok alkotta téli csillagképek közül az egyik legjellegzetesebb az Orion, fiatal és öreg, kicsi és nagy csillagok, csillagközi por és gázködök lelőhelye, a kaszások birodalma, akiket Sánta Kata - Sirius - követ.

A bika csillagkép Fagyhozó csillaghalmaza - ismertebb nevén Fiastyúk - megérdemli a nevét! A fényesebb látnivalókat csillagászati távcsővel hozzuk le az égről. A Hold „ügyes kezűeknek” jó mobiltelefonos fotócélpont is lehet a távcsövön keresztül.

Az otthoni távcsöveket ezúttal is érdemes magunkkal hozni!

A Természetes Életmód Alapítvány, forró helyben szedett gyógynövényekből készült teával, és forralt borral várja a kedves látogatókat!

 

*A monda szerint egy tündér a szélanyótól ajándékba kapott egy aranytyúkot hat csibével, s mivel ezek segítségére voltak abban, hogy megtalálja kedvesét, hálából elhelyezte őket az égbolton.

A Fiastyúkot másképpen Fagyhozó csillagnak is mondják, mert amikor már kora este látható az égen, akkor közel a tél. Tehát évszakcsillag is volt.
Mivel a temérdek csillag között könnyű volt megtalálni, s igazodni lehetett hozzá az út során, ezért útmutató csillagnak is használták. Egy Mátyás királyról szóló regében Kampó táltos, aki Mátyás elveszett lovát kereste, eltévedt a sötétben, s az égből alászálló Fiastyúk igazította útba.
 

 

 

Környezeti nevelés

A cél olyan ökológiai szemléletmód kialakítása, ami biztosítja, hogy a gyerekek ne veszítsék el a kapcsolatukat a földdel, az évszakok változásával, a természet ritmusával, az élővilág szépségével, titokzatosságával.

Magyarországi Élőfalvak

„Ismerjük meg a természetet és a természetünket, hogy képesek legyünk örülni egy olyan világnak ami a harmónia és helyes arányok szerint működik, és mert nincs jó élet a hamisságban.”

 

Szelíd energia

A tanösvény a Nomád Tábor területén fölállított 10 állomásból és az állomásokon működő szelíd energia berendezésekből áll.

Fenntarthatóság

A szerves- gazdálkodási programunkkal partnere szeretnénk lenni mindazoknak, akik érintettek és érdekeltek a fönntarthatósági programokban.