Természetgazdálkodás

Településünkre - Agostyánra - vonatkozó gazdálkodástörténeti hagyományokat több, mint 700 év távlatából ismerjük oklevelekből és a környéken végzett régészeti ásatások leletanyagából. Mindezeket a Tatai-medence hasonló adataival összefüggésben is. Nagy kihívást jelentett számunkra ezen ismeretek mentén létrehozni egy olyan szerves gazdaságot, ahol tudásanyagban együtt van a múlt a jövő elvárásaival és ami bemutató, iskola és oktatóhely is egyben. Természetesen a helyi önellátásra, önfenntartásra méretezve.

Legnagyobb feladat a körülbelül 20 ha-os terület vízgyűjtő szemléletű és egységes ökológiai elvek szerint való kezelése jelenti. Az egyes művelési ágak nem különülnek el egymástól élesen, hanem átmenetet képeznek. Ilyen részletek az észak-nyugati oldalon található öregerdő, a fiatalos, a legelőerdő, a sétáló- vagy jóléti erdő. Aztán a legelők, a kaszálók, gyümölcsfa csoportokkal. Szántó, illetve kézimunkával művelt szőlő, gyümölcsös és zöldségkertészet néhány-száz méterre van egy délnyugati kitettségű domboldalon.

Az állatcsoportok kialakításának főbb szempontjai:

  • a terület eltartóképessége,
  • hagyományok,
  • őshonosság,
  • önellátás, önfenntartás,
  • bemutathatóság.

Így lófajtánk a hucul, sertésből a mangalicát részesítjük előnyben. (Időnként vaddisznóval párosítva). Kecskéink magyar parlagi kecskék. Baromfiak: sárga magyar tyúk, magyar vadas (tarka) kacsa, fodros-tollú lúd. Nyúlból általában a magyar vadast tartjuk.

A fönti útitársainkra egy komondor, puli és egy mudi vigyáz.

A szerves- gazdálkodási programunkkal partnere szeretnénk lenni mindazoknak, akik érintettek és érdekeltek a fönntarthatósági programokban.

Közülük a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság, a Pro-Silva Egyesület, a magyarországi öko-, vagy élőfalvak (amiknek az "előszobája" vagyunk), az Általér Szövetség és minden olyan gazda, aki hobbiból vagy megélhetési programként választja szelídebb alakítását a rábízott közös kincsünknek, a Földnek.

TEA füzet

A Sasakawa Alapítvány Közép-Kelet Európában kiírt pályázatának első díját 2003-ban kaptuk meg, "Az alternatív energiák hasznosítása a gyakorlatban" című munkánkért.

A 10 állomásból álló interaktív "Szelídenergia tanösvény"-t Rózsa Sándor útmutatásai alapján alakítottuk ki.

A tanösvény a Nomád Tábor területén fölállított 10 állomásból és az állomásokon működő szelíd energia berendezésekből áll. Alkalmatok van testközelben számos olyan készülékkel megismerkedni, amely üzemanyag nélkül működik, viszonylag olcsó és a legtöbb házilag is elkészíthető. Ám nemcsak gépek bemutatására vállalkozunk.

Lehetőség van "szabad ég alatti" fizika órákon való részvételen. Amihez az Alapítvány szelíd energia füzetet és feladatlapokat biztosít.

Itt mindenki kiegészítheti alapvető energetikai ismereteit, és útmutatót kap az energiával való helyes bánásmódról, sőt a gépeket működés, üzemelés közben ki is próbálhatjátok.
 

TEA füzet

Környezeti nevelés

A cél olyan ökológiai szemléletmód kialakítása, ami biztosítja, hogy a gyerekek ne veszítsék el a kapcsolatukat a földdel, az évszakok változásával, a természet ritmusával, az élővilág szépségével, titokzatosságával.

Magyarországi Élőfalvak

„Ismerjük meg a természetet és a természetünket, hogy képesek legyünk örülni egy olyan világnak ami a harmónia és helyes arányok szerint működik, és mert nincs jó élet a hamisságban.”

 

Szelíd energia

A tanösvény a Nomád Tábor területén fölállított 10 állomásból és az állomásokon működő szelíd energia berendezésekből áll.

Fenntarthatóság

A szerves- gazdálkodási programunkkal partnere szeretnénk lenni mindazoknak, akik érintettek és érdekeltek a fönntarthatósági programokban.